Kryžių kalnas, Hill of Crosses alebo jednoducho Hora krížov je v našich končinách dodnes málo známe pútnické miesto. Pôvodný zámer dnes prerástol do krížového šialenstva. Na ploche 60 x 60 metrov (najhustejšia časť, množstvo krucifixov lemuje aj chodníky) tu nájdete údajne 15 000 veľkých a nespočetné množstvo malých krížov. Podľa slov staršieho pána, starajúceho sa o úhľadnosť a čistotu miesta, tu budú dobré 3 000 000 krížov v rôznych veľkostiach.

Množstvo nových prinášajú denno denne stovky pútnikov z celého sveta.

Na začiatku 19. storočia tu vztýčili len pár krížov ako pamiatku obetiam Poľského povstania. Archeológovia na mieste objavili pozostatky pevnosti, alebo hradu. Zistiť pôvodný význam miesta bude dnes takmer nemožné.

Keď sa nútene Litva stala súčasťou Sovietskeho bloku, vládnuci režim miesto opakovane zlikvidoval buldozérmi. Nechcel pripustiť Litovčanom právo na vlasnú identitu.
Od roku 1961 miesto mnoho krát pod ťažkou technikou zmizlo, ale miestni obyvatelia ich vždy znova vztýčili. Doslova z večera do rána povstalo opäť ako šibnutím čarovného prútika. Nerovný boj Dávida a Goliáša trval takmer 25 rokov a aj preto sa miesto považuje za symbol tichého boja nezlomného litovského národa s komunistickým útlakom.

Ukážka toho, ako sa dá nenásilne odporovať a dosiahnuť vytúžený úspech.

Má neopakovateľnú atmosféru.
Dodnes si pamätám, ako ma odzbrojila pri prvej návšteve. Hneď ukázala svuju majestátnosť a dôstojnosť.
Aj počasie ovláda!

Keď som prichádzal, svietilo slnko a úmorne spaľovalo. Za pár minút už bolo všetko inak. Voda padala opreteky. Lejak sa strácal v zemi a po daždi bolo hneď všetko iné.

Oplatí sa ku nej prísť!
Má, čo iné miesta nemajú a chceli by.
A to aj ak ste neveriaci!
Dokáže vás rozobrať, doslova človeka rozmontuje…