Tento záhadný a kedysi veľký pamätník stále predstavuje pozoruhodnú architektonickú víziu. Je to pravdepodobne posledný objekt tohto typu v celej Európe, pretože v roku 1945 boli zničené všetky známe nacistické kultúrne miesta.

Tajomné mauzóleum v Totenburgu postavené v roku 1938 podľa projektu Roberta Tischlera ako pamiatka na “pýchu, slávu a moc.” Pamätník pre 25 Sliezských priekopníkov národno – socialistického hnutia, 170 tisícov Sliezanov, ktorí zomreli v I. svetovej vojne a obetiam nehôd v baniach.

Štruktúra v tvare kvadratickej fortaliky s rozmermi 24 x 27 metrov a takmer 6 metrov vysoká. Stavba sa podobá starej mezopotámskej architektúre. Ako naznačuje názov “mauzóleum”, mal by to byť hrob skutočný alebo symbolický, žiaľ informácie o jeho použití, alebo plánoch sú však vzácne.
V budove sa nachádza podzemná chodba, ktorá vedie do pohrebných komôr. Povráva sa, ze mauzoleum je postavené na omnoho vačších podzemných priestoroch, aké sú dnes dostupné.
Spájané s komplexom Riese a prepojením na zámok Ksiaž. Všetky tieto dohady a mystifikácie sú však neopodstatnené.
V spojitosťi s Himlerom ako patrónom projektu je predpoklad, ze by sa tam mohli diať okultné obrady. Vstup je neprimerane úzky a vzdy otvorený, co by tajomstvá nijak nezahaľovalo. Pred ním údajne vzdy bola nepretržitá stráž dvoch vojakov, čo však dobové fotografie nedokumentujú. Po stranách stáli na guľatých podstavcoch so svastikou dva orly. Ich casti sa ešte pred nedávnom našli v priľahlom lese.
Uprostred nádvoria stála veľká kovová pochodeň, ktorú navrhol Ernst Geiger a vyrábali ju v nemeckom Württembergische Metallwarenfabrik.
Pod názvom WMF pôsobí táto dielňa dodnes. V spodnej časti ho strážili štyri levy a horel v nej večný plameň.
Arkády, ktoré obklopujú nádvorie, sú zakryté mramorovo-zlatou mozaikou.
Všetky pôvodné nacistické symboly boli časom poničené alebo ukradnuté. Známe je len to, čo sa zachovalo na predvojnových fotografiách ako skutočne ohromujúca architektúra.

Z dnešného pohľadu sa jedná o nezanedbateľnú kultúrnu pamiatku, nech uz bola spájaná s akoukoľvek dobou.

Nadčasová osamotená stavba si v tichosti prežíva dodnes a svoje tajomstvá naďalej stráži.