Tunel schronowy pod Górą Żarnowską v Strzyżowie.

Tento úkryt pre Hitlerov vlak Amerika je iný, ako ostatné tri. Vybudovaný bol v klasickom tuneli a predstavoval úplne odlišný koncept. Predpokladá sa, že tu neparkoval vždy celý vlak, iba rušeň a potrebné vozne. Dokonca sa dochovali informácie, že sa používal prevažne na ich servisovanie.

Otázny je aj počet využití. Údajne to bolo iba dva krát a ani samotný Hitler tu nebol. Nech sú dostupné informácie akokoľvek nepresné a zavádzajúce, táto stavba je pre mňa hodne fascinujúca. Zadymené steny po klasickej vlakovej premávke, podzemné prechody na hlavnú stanicu a opevnenie mu dávaju punc magickosti.

Obrovské brány sa zatvorili a z bežného tunela sa stala nedobytná pevnosť. Vybudovaný v masívnom kopci tak, aby nebol rozpoznateľný pri leteteckých útokoch. Na východnej strane sa vlak napojil skrz most na železnicu a mohol pokračovať ďalej. Dnes je bez koľajiska a všetko bolo po vojne prebudované na skladisko.

Nachádza sa tu malé múzem, oplatí sa ho vidieť. Prejsť tunelom a podzemím je možné aj bez sprievodcu, čo dáva punc autenticite miesta. Trasa od schronu v Stępine do tunela v Strzyżowe trvá tak dvadsať minút (cca 20km).