Schron Kolejowy Stępina – Cieszyna, Poľsko

Na juhovýchode Poľska sa nachádza niekoľko pozoruhodných miest spojených s Druhou svetovou vojnou. Nie všetky sa však dochovali takpovediac nedotknuté.

Celé Poľsko je poznačené nacistickou budovateľskou megalomániou. Ale v prvých častiach vám ukážem už spomenutý juhovýchod, kde sa udial aj môj prvý stret s touto tvorbou a potom to už bola jedna veľká bádateľská vášeň.

Schron Kolejowy, alebo vlakový kryt v dedinke Stępina – Cieszyna je pozoruhodná monštrózna stavba o dĺžke takmer 500m s mohutnosťou stien od 1,5m po 3m. Vnútorná výška 6m a tá vonkajšia 10m. Celý objekt bol koncipovaný tak, aby prežil letecký bombový útok. Zvláštne je, že Nemci ho postavili doslova na lúke.

Tieto stavby s podobným tvarom a osadenstvom ochranných a technických budov sú v celom Poľsku a Európe len tri. No iba tento v Stępine bol postavený pre najstráženejšieho muža tej doby, Adolfa Hitlera.

Jeho presun po fronte skrz Európou zabezpečoval vlak Amerika, doslova Hitlerov vlak Amerika. Samozrejmosťou bolo, že počas takýchto náročných operácií sa okolo neho motalo niekoľko stovák “zamestnancov”. Na trati sa menili lokomotívy tak, aby zdržanie bolo čo najmenšie a nemuselo sa čakať na doplnenie paliva. Za rušňom a na konci vlaku boli protilietadlové a delostrelecké batérie. Ale aj telekomunikačné, obytné, jedálenské a rokovacie vozne.

Takýto vlak bolo treba na východnom fronte dobre strážiť, aj preto bol vybudovaný tento, a ešte jeden o pár kilometrov ďalej, vlakový kryt (ale o tom v ďalšej časti). Z dobových fotografií je vidieť, že sa pred stavbou 27. 8. 1941 stretli učiteľ a žiak. Benito Mussolini odtiaľ spolu s Adolfom Hitlerom prešli do Vlčieho hniezda (o tom v ďalších častiach).

schron kolejowy Stepina

Dnes funguje ako malé lokálne múzeum a je jedným z najzachovalejších aj napriek dlhodobému užívaniu červenou armádou. Prestavby sa ho výraznejšie nedotkli a okrem vybetónovania koľajových priestorov do roviny s perónom je doslova v pôvodnom stave.

Dobrý stav okolitých stavieb predstavuje celkom pekný výlet pre zanietencov. Jedno z mála takýchto miest, kde skutočne Hitler bol. Nie všetky tieto, na tú dobu šialené, stavby skutočne aj videl.