Veľa som o nej počul, ale dlho míňal túto stavbu s vidinou gemerských starých, chladných a vlhkých dier. Nakoniec sa podarilo a s pribúdajúcim vekom aj tento klenot môžem opáčiť.
Aj starou, aj dierou, ba aj chladnou by sa dala častovať, no budem zdvorilejší. Skutočná krása Grófskej ľadovne tkvie v jej mystickom prevedení. Akoby nebola z tohto kraja, akoby ste videli sakrálnu stavbu z Arménska. Očarujúca je už na prvý pohľad. Pripadá mi ako brána do iného sveta a pritom je to z dnešnej optiky “iba” starodávna chladnička na uchovávanie mäsa po panských huncútstvach. Lemujú ju obojstranné schodiská na poschodie, kde si panstvo mohlo posedieť a pokochať sa obsahom pred opulentnou hostinou.
Nejedná sa o veľkú stavbu, no jej aura je obrovská. Do spodnej časti naložili ľadu, koľko sa dalo a vyššie, aj pre bezpečnosť pred menšou mäsožravou škodnou, povešali kusy naporciovanej zveri. Chladiace médiá do ľadovne vysekávali v priľahlých rybníkoch, kde v zime narúbali, čo sa dalo, aby aj do leta vydržalo. Andrášiovci pre región vystavali a zanechali neopakovateľné stavby v každom kúte ich pôsobenia. Stoja dodnes, prežili vojny aj nepokoje, len našu ľahostajnosť nemusia…
Mala by sa im venovať patričná pozornosť, aby sa raz úplne nestratili.