Legendárna Dubnická veľryba je opradená mnohými doslova povesťami. Väčšina z toho sa však nezakladá na pravde. 

V samotnej podstate tu ide iba o majstrovské ochranné dielo z obdobia Druhej svetovej vojny. Presné dátumy sú už nedohľadateľné. Isté je, že vybudovaná bola, tak ako obrovské podzemné tunely pod ňou, koncom vojnového obdobia na ochranu Škodových závodov. Tie tu produkovali dôležitú vojenskú techniku. Čím viac spojenci bombardovali strategicke nemecké továrne, tým viac sa snažili svoju produkciu schovávať do podzemia.

Veľryba je zaužívaný zdomácnený názov pre tento bunker, a to z dôvodu jeho tvaru. Z vtáčej perspektívy pripomína už spomenutú veľrybu.Účelom bola iba ochrana hliadkujúcich vojakov, strážiacich objekty v prípade bombardovania. Nemá strielne, nenájdete tu zázemie pre dlhodobý pobyt viacerých osôb a ani veľké muničné sklady. V útrobách sú celkovo štyri väčšie miestnosti a rovnaký počet menších. Dalo by sa povedať, že špajzí. Možno práve odkladacích priestorov na zbrane a drobnú muníciu pre stráž.Dvojpodlažná stavba, ktorej dnes jej spodná časť býva zaplavovaná spodnou a dažďovou vodou.

Stavba má na svoju dobu dokonalé prevedenie a zodpovedá podobným vojenským objektom, po celej Európe budovaných Nemcami a zručnými východoeurópskymi majstrami. Určite nie je povojnovou stavbou z čias studenej vojny.