Podzemný svet Agartha láka a nedá spať každému, kto o ňom čo i len počul. Slovensko je tak rozmanitá a rôznorodá krajina, že vstup by kľudne mohol byť niekde na jeho území. Veď posúďte sami. Fotky, ktoré prikladám k článku, môžu vo vás evokovať čokoľvek.

Netušené krásy sveta podzemného sú skryté tak, aby ho videl iba ten, kto za tú krásu ponúkne do zálohy niečo osobné. Vždy treba mať na pamäti, že hráte ruskú ruletu so silnejším partnerom. No tá krása je taká veľkolepá a lákavá, že to niektorí z nás podstúpia.

Nad kolená v žltej rieke? Áno, a to som mal šťastie, voda býva častokrát vyššie, ako to aj naznačuje čiara na okrajoch stien. Jej sýtosť sa stupňuje s každým pribúdajúcim metrom. Pri vstupe je len náznak zafarbenia. Postupné zahustenie spôsobujú aj početné závaly. Zosypanie horniny má za následok filtráciu a usádzanie sa zradných bahenných jazier.

Na strednom Slovensku máme našu vlastnú malú Chuang-che. Farbenú horninami, nachádzajúcimi sa v podzemiach hôr. Pretekajúcu cez štôlne, ktoré vytvorili naši predkovia svojou húževnatosťou a záujmom o poznanie pokladov matky Zeme.