Podzemné továrne ako pozostatok Druhej svetovej vojny sú celkom bežné v susednom Poľsku. Tie najdokonalejšie sú práve v Čechách. Ich pôvod a zámer vzniku je často opradený tajomnom. Nenájdete dostatok informácii o spôsobe použitia a ani o procese výstavby. Často sa stali korisťou okupantskej armády na dlhé roky. Všetko pôvodné vybavenie bolo skonfiškované, alebo jednoducho rozobrané na opravu zničených častí okolia.
Podzemia s krycím názvom “Zechstein” pri hraniciach s Nemeckom sú neskutočným majstrovským dielom nemeckého staviteľstva.
Objekty rozdelené do troch častí neďaleko od seba zabezpečovali výrobu lietadiel v posledných rokoch vojny.
Podzemie, ktoré neskôr využívala okupantská armáda, je v žalostnom stave. Skladovali tu šialené množstvá pohonných látok. Inštalované tu boli obrovské nádrže, ktoré pri odsune z veľkej časti zdemolovali.
Nie všetko však mali na tričku Rusi. Nemalú časť rozkradli aj ľudia do zberu.
Spleť tunelov a chodieb je však aj v tomto “postapokalyptickom” stave stále zážitkom. Blúdiť a nasávať tajomno so zápachom hustého dechtu vzbudzuje rešpekt. Niekoľko pozostatkov nadrží a dve kompletné stále dotvárajú neopakovateľnú atmosféru.
Hlavná časť podzemia je nádherne zakonzervovaná a dá sa tu doslova cestovať v čase. Ocitnete sa vo vojnovom období, kedy čerstvo vybudované priestory čoskoro zaplnia stroje na výrobu lietadiel. Všetko je tu tak, akoby sa čakalo na schválenie výroby.
Tieto priestory využívala domáca ČSLA a je poznať rozdiel v ich správaní sa k priestorom.
Zaujímavosťou je pozostatok “nepotrebných” častí za vybetónovaným múrom. Jedná sa o veľké pieskovcové štôlne, ktoré boli vyrazené klasickou banskou technikou tej doby. Máte tak možnosť vidieť, akou formou sa dané priestory v tých dobách budovali.
Velenie si vybralo formát a veľkosť, ktoré postačovali. Tieto boli vybetónované a vystužené podľa potrieb výroby a ostatné buď zaslepené, alebo prestavané na sklady.
Mňa fascinuje dokonalosť a prevedenie týchto stavieb. Aj po toľkých rokoch by stále dokázali vyhovieť bezpečnostným podmienkam dnešnej modernej doby. Množstvo štôlní povojnového baníctva je nenávratne preč a tieto hrdo stoja.
O tajuplnosti a mystickosti je zbytočné písať, to musíte zažiť na vlastnej koži.