Tento tunel je iný, úplne iný od tých, čo sú dnes už na turistických mapách. Má pre lokálnu faunu nevyčísliteľnú hodnotu. Nielen v zime, kedy sa stáva domovom stoviek až tisícov netopierov, ale počas celého roku.
Pri našej návšteve sme si hneď všimli niekoľko salamandier. Tesne pred zatopenou časťou aj zvláštne stopy. Dosť veľké a nezvyčajne tvarované. Niečo ako ruky, zarážajúce boli ďalšie, ktoré by sa skôr hodili psovitej šelme.
Keďže sa vstup aj na muráňskej strane umelo zatopil a prekonať množstvo vody je možné člnom alebo v broďákoch, psa sme vylúčili.
Laické porovnanie uzatvárame zhodne, že sa jedná buď o ondatru alebo o bobra. Teda o statný kus jedného z týchto dvoch druhov.
Pri plavbe zatopenou časťou som v hlbokej vode zbadal unikajúcu rybu. Odhadom 20-30cm dlhú. Spočiatku som sám tomu nechcel veriť. No neskôr ani nemusím dlho pátrať a zisťujem, že ryby tu dávno niekto vysadil a dokonca mali za následok aj jeden ľudský život.
Zrejme nezdatný rybár, ale aj pyrotechnik, sa pokúsil o ich lov trhavinou. Tá však explodovala predčasne ešte pred vhodením do vody a usmrtila ho.
Nedozvedel som sa ale, či práve táto skutočnosť mala vplyv aj na zrútenie časti Tisoveckej strany.
Okrem monumentálnej podvodnej scenérie sa tu dá nájsť aj krasová. Množstvo drobných stalagmitov a stalaktitov vznikajúcich z krasového podložia, ktorým bol tunel razený. Kalcitové náteky sú tu už takpovediac v jaskynnej forme. Nádhera, ktorá sa nachádza len v krátkej časti, je dych berúca.
Jednoducho tunel, ktorý si zaslúži byť chránený.
Len pre úplnosť prikladám pár všeobecných informácii o tejto pozoruhodnej stavbe.
Stavba započala v januári 1941 na muránskej strane tunela.
Pred úplným dokončením vypuklo SNP a po vojne už tunel zrazu nebolo treba.
Jeho dĺžka prekračuje 2km a na Tisoveckej strane v nedokončenej časti je úplne zatopený.
Zvláštnosťou je značná kulminácia vodnej hladiny, ale prejazd celým tunelom aj tak znemožňuje zával na nedokončenej strane.
Voda je čistá, smaragdovo zelená.
Prekonávať sa dá len plavbou na člne, alebo potápaním.