Unikátna podoba pieskovcov na Kysuciach len pár metrov od hraníc s Českom. Kamenné gule, alebo podľa obce aj Megoňky.
Zbožňujem to “hmotné” tajomno. Také, ktoré vidíte a viete sa ho aj dotknúť.
Dávno som v hlave nosil myšlienku ísť sa pozrieť na tieto záhadné gule. Vždy však bolo niečo iné prednejšie. Dnes viem, že to bola chyba. Akokoľvek odkladať návštevu tohto miesta je chybou. Už viem, že sa ku nim budem chcieť znova vrátiť. Viem, že majú to skutočné tajomno, ktoré občas hľadá každý.
Megoňkam sa odhaduje vek na 30 až 40 miliónov rokov. Ďakujem pekne!
Často sa mylne uvádza, že sa našli až po odstreloch v kameňolome. Opak je pravdou. Ich “populácia” je ešte aj dnes hojná na ľavej vrchnej strane kameňolomu v lese. Viacero kúskov muselo byť odcudzených. Predpokladá sa, že sa rozobrali do okolia. Dokazujú to pozostatky vylúpnutia v skalách bez gúľ. Niektoré čerstvejšie, iné už poriadne staré.
Zvláštnosťou sú obrovské kamenné bloky v kameňolome, ktoré majú v sebe kruhové praskliny. Pieskovcové skaly sú nestabilné a postupná erózia može gule zničiť, alebo ešte niečo poodhaliť.
Keď sa na ne pozeráte z bezprostrednej blízkosti, zdajú sa urobené ľudskou rukou. Uplácané z piesku a vody, čo môže potvrdzovať vznik v prastarom oceáne. Obrusovanie sa do guľového tvaru prílivom a odlivom.
A možno nie!
Možno sú to skamenelé dinosaurie vajcia, alebo veľké bojové gule z čias Gulivera. Niektoré nápadne pripomínajú mesiac. Iné sú skutočne vajcovitého tvaru.
Každopádne ich pôvod dodnes nebol uspokojivo vysvetlený.
Netreba zabudnúť, že sa jedná o unikát, ktorý najbližšie pripomínajú síce menšie, no tak isto záhadné rumunské kamenné gule. Obdobné však sú až na Novom Zélande.